Ebeveynlere Kitap Önerilerim

Pek çok konuda benden kitap önermemi isteyenler oluyor. Özellikle çocuklarla iletişim konusunda sık soru alınca aklıma gelen ilk iki kitabı sizlerle paylaşmak istedim.

Bunlardan birincisi ; Okuyan Us yayınlarının “Anne Baba ve Çocuk Arasında” kitabı.  Yazarı Dr. Haim G. Ginott. Kendisi Klinik Psikolog ve Çocuk Terapistidir. Arzu Tüfekçi’nin çevirisi ile akıcı okunabilen, ebeveyn ve çocuk iletişimi ile ilgili dünyada 5 milyondan fazla satmış bir klasik aslında.

Kitap, iletişimin püf noktaları hakkında ebeveynleri somut örneklerle bilgilendiriyor. Örnekleri okurken iletişimde yanlış yapılanlar çok güzel vurgulanıyor. Tüm ebeveynlerin çocukları ile iletişimini gözden geçirmesine yardımcı olabilecek bu  kitapta disiplin, kıskançlık, kaygı alanlarında da iletişim ipuçlarını bulabilmek mümkün. Okurken sık sık cümlelerin altını çizip not tutabileceğiniz bir kitap diyebilirim.  Çocuk psikoterapistlerinin kendi çocukları ile nasıl meşgul oldukları ile ilgili bölüm benim için en ilgi çekici bölümdü.

Çocuklarla iletişim ile ilgili diğer önereceğim kitap Remzi Kitabevinden çıkan Leyla Navaro’nun yıllardır güncelliğini koruyan harika kitabı “Gerçekten Beni Duyuyor Musun?”. Kitap, anne babalık rollerini, çocuğun kabulu ile iletişim arasındaki olumlu ilişkiyi, güven oluşturmayı, disiplin kurmanın yollarını ve en önemlisi dinlemenin önemini, duymak ile dinlemenin arasındaki farkları gerçek diyaloglar ve görsellerle anlatıyor.

Hem psikolog, hem anne olarak bu iki kitaptan fazlasıyla yararlanmıştım. Tüm ebeveynlere gönülden önerebileceğim bu kitapları keyifle okumanızı dilerim.

 

 

Bir Cevap Yazın