Sıra Dışı Bir Kitap: Masal Terapi

Uzun zaman önce elime geçen bir kitabı sizlere tanıtmak istiyorum. Doğan Novus yayınlarından çıkan Masal Terapi kitabını anlatmadan önce yazarı hakkında biraz bilgi vermeliyim.

Judith Malika Liberman bir masal anlatıcısı, sanat terapisti ve eğitmen. 1978’de Paris’te doğan Liberman, günlerin ateş başında masallar anlatılarak sona erdiği bir komünde büyümiş. Sorbonne Üniversitesi Dil bilimi Bölümü’nde mastır yapıp Pomona Üniversitesi’nde tiyatro, Paris Konservatuarı’nda profesyonel masal anlatıcılığı eğitimi almış. Türkiye’nin ve dünyanın pek çok yerinde masal performansları sergileyen ve seminer veren Liberman, on yıldır yetiştirdiği yeni nesil Anadolu masalcılarıyla, Türkiye’de masal anlatıcılığının yeniden canlanmasının önünü açan çalışmalar yürütüyor. 2014’ten beri NTV Radyo’da haftalık yayınlanan “Masal Bu Ya” isimli radyo programını hazırlıyor. İstanbul’da her ay yeni bir temayla masal geceleri yapan, Masal Terapi’nin de yazarı olan Judith Malika Liberman, dinlediği masallar değişirse dünyanın da değişeceğine inanıyor.

Kitabın arka kapağında şunlar yazıyor; “Bu kitap hayat yolculuğunda tılsımlı pusulan olacak… Sevgili yolcu, bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi.  Onu çantanda taşı. Kendini bir yol ayrımında bulduğunda, kararsızlık yaşadığında, ruhun yolunu kaybettiğinde kitabı çantandan çıkar.  Rasgele bir sayfasını aç. Ve okumaya başla… Karşına çıkan masal sana yolunu bulmanda yardım edecek.  Seni masallarla bir oyun oynamaya davet ediyorum.  İçindeki yıldız gözlü oyunbaz çocukla yeniden bağ kurmanın vakti geldi. Bu bir iyileşme oyunudur.   Bırak masallar sana rehberlik etsin, seni iyileştirsin ve dönüştürsün…”

Bu kitap bir solukta okuyup bitirilecek bir kitap değil. Kapağında yazıldığı gibi ihtiyaç hissettiğinde kitabın kapağını açabileceğin ve sana yol gösterecek sıra dışı bir kitap. Kitapta 54 masal bulunuyor. Her bir masalın terapötik etkisi oluyor. Nasıl mı? Bir konuda kararsızlık yaşadın, kafanı kurcalayan bir sorunun kendi içinde cevabını arıyorsun veya herhangi bir konu hakkında gerçekte ne düşünüyor olabileceğinle ilgili yüzleşmek istiyorsun? Bu ve buna benzer soruları sorup rasgele bir masal açıp okuyorsun. Kitapta her masalın altında masalın bir mesajı oluyor. Seni her masalda zihinsel alıştırmalara yönlendiriyor. İşte o mesaj senin sorduğun sorunun cevabı veya kararsız kaldığın bir konuda sana yol gösterici oluyor. Okul Psikoloğu olarak çalıştığım alanda kitaptaki masalları kullanıyorum ve bu güne kadar hiç olumsuz geri bildirim almadım. Aksine Masalların, terapi uyguladığım grupta daha hızlı farkındalık kazandırdığını söyleyebilirim.

Kısacası masalların iyileştirici, farkındalık kazandıran bir yönü var. Psikolojik açıklamasını yapacak olursam aslında sizin kendinize sorduğunuz her sorunun cevabı yine sizde saklı. Masallar bu kitapta, içinizdeki o bilgilerin dışavurumu için sadece bir araç ve bazen bu araçlara ihtiyaç duyabiliyoruz. Bu yüzden ilk zamanlarda bir süre kitabı yanınızdan ayırmak istemeyeceksiniz 🙂

Bol farkındalıklar kazanacağınız keyifli okumalar dilerim.

Bir Cevap Yazın